İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Eşitliğe Sür- Kadın Şoför İstihdamı’ Projesi

ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Eşitliğe Sür – Kadın Şoför İstihdamı” projesi, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandı. Projeye ilişkin olarak, ESHOT’un Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile hibe anlaşması imzalaması planlanıyor. AFD, projeyi 100 bin avroya kadar hibe desteğiyle destekleyecek.

Projenin hedefi, toplumda var olan önyargıları yıkmak, kadınlara cesaret aşılamak ve kariyer planlarında toplu ulaşım sektörüne adım atmalarını teşvik etmektir. Bu amaç doğrultusunda, şoförlük kariyerini hedefleyen kadınlar ve toplumda farkındalık yaratacak bir kampanya düzenlenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesi ve İZELMAN A.Ş. üzerinden başvuran kadın şoför adaylarına, üniversiteler ve sürücü kursları işbirliğiyle teorik, teknik, pratik ve saha eğitimlerini içeren ‘Kadın Şoför Akademisi’ kurulacak. Son olarak, proje deneyimlerinin paylaşılması, önerilerin alınması ve elde edilen verilerle akademik bir yayın hazırlanması amacıyla sempozyum düzenlenecek.

KADIN ŞOFÖR SAYISINDA 2024 HEDEFİNE ULAŞILDI

ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesindeki kadın şoför sayısı, yapılan son alımlarla birlikte 202’ye yükseldi, böylece 2024 hedefine ulaşıldı. Kurum, uygun kriterleri taşıyan ve başarılı eğitim ve sınav süreçlerini tamamlayan kadın şoförleri istihdam etmeye devam edecek. Proje ile ilgili detaylar ve başvuru koşulları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından paylaşılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir